Guides & Comparisons / Creatine guides
Best Value Creatine: Compare Price Per 5 g and Label Data
A transparent alternative to static “top 10” lists.By Suppscan Editorial Team · Last checked September 22, 2026A transparent alternative to static “top 10” lists.
Define value before comparing it
“Best value” depends on the denominator: price per serving, per declared active amount, or package unit. Choose one supported unit, show the arithmetic, and keep convenience, format, and promotional pricing as separate fields.
SuppScan does not turn a temporary low price into a permanent product ranking.
What this guide compares
Read the product label before comparing a headline claim. This guide focuses on active creatine, package size, added ingredients, and currently tracked offers. Use the stated numbers and leave any undisclosed value unknown.
How to compare the same unit
For a worked example only, a $25 package containing 500 g of declared creatine works out to $0.05 per gram: $0.15 for 3 g, $0.25 for 5 g, and $0.50 for 10 g. These are calculations, not live retailer prices or usage directions.
Keep price and formulation separate
A package price is a useful starting point, but it does not describe the full formula. Compare the ingredient information and package size first, then use one common calculation to make the cost easier to understand.
Use current SuppScan data
SuppScan presents the product data available in its catalog and does not manufacture missing values. Open the Creatine comparison to review current offers and normalized metrics.
Frequently asked questions
What should I compare first?
Start with the declared active amount and serving information. A front-label phrase cannot replace the values in the product facts panel.
Does this page rank products?
No. It explains a comparison method and links to current catalog data rather than claiming a permanent winner.
Sources and review
Method: declared manufacturer label data and current merchant listings where available. Worked prices are explicitly illustrative calculations, never live quotes. Last reviewed September 22, 2026. Read how Suppscan compares products.
Current products tracked by SuppScan
Live catalog snapshot: package prices and disclosed metrics currently available for this category. Missing metrics stay blank.
| Product | Merchant | Price | Normalized metrics |
|---|---|---|---|
| Life Extension Creatine Powder · 0.3 kgLife Extension Creatine Powder 0 66 Lb 300 G | iHerb | €16.86 | price per 100g: €5.62price per 5g creatine: €0.28servings: 60 |
| Preprimal Creatine Powder Unflavored · 0.4 kgPreprimal Creatine Powder Unflavored | iHerb | €31.25 | price per 100g: €7.81price per 5g creatine: €0.39servings: 80 |
| Optimum Nutrition Micronized Creatine Powder Unflavored · 0.6 kgOptimum Nutrition Micronized Creatine Powder Unflavored 1 32 Lb 600 G | iHerb | €43.66 | price per 100g: €7.28price per 5g creatine: €0.36servings: 120 |
| Doctor S Best Creatine Powder Unflavored 17 85 Oz 500 Grams · 0.5 kgDoctor S Best Creatine Powder Unflavored 17 85 Oz 500 Grams | iHerb | €30.74 | price per 100g: €6.15servings: 100 |
| Codeage Sport Liposomal Creatine Powder Unflavored · 0.15 kgCodeage Sport Liposomal Creatine Powder Unflavored | iHerb | €32.33 | price per 100g: €21.55servings: 30 |