Guides & Comparisons / Creatine guides
Creatine Price Per Serving: How Much Should 5 g Cost?
A practical formula for comparing creatine costs at 3 g, 5 g, or any other clearly stated amount.By Suppscan Editorial Team · Last checked September 22, 2026A practical formula for comparing creatine costs at 3 g, 5 g, or any other clearly stated amount.
The cost-per-5-g calculation
First multiply the label’s creatine grams per serving by its stated servings. Divide the package price by that total, then multiply by five. The calculation works for any label amount, provided the declared active amount is clear. If a listing does not disclose the facts needed for the calculation, leave the normalized value unknown.
| Comparison amount | Illustrative calculation from $25 ÷ 500 g | Result |
|---|---|---|
| 3 g | $25 ÷ 500 × 3 | $0.15 |
| 5 g | $25 ÷ 500 × 5 | $0.25 |
| 10 g | $25 ÷ 500 × 10 | $0.50 |
The comparison amount is a reporting unit. It should not be read as a personal intake recommendation.
Build the price denominator
Start with the current package price, then use the label’s stated servings or declared active amount to create one transparent denominator. If either side of the calculation is missing, report package price only rather than inventing a normalized value.
The comparison unit for this category is one stated serving or the category-specific declared amount.
What this guide compares
Read the product label before comparing a headline claim. This guide focuses on the formula product price divided by total active grams multiplied by the comparison amount. Use the stated numbers and leave any undisclosed value unknown.
How to compare the same unit
For a worked example only, a $25 package containing 500 g of declared creatine works out to $0.05 per gram: $0.15 for 3 g, $0.25 for 5 g, and $0.50 for 10 g. These are calculations, not live retailer prices or usage directions.
Keep price and formulation separate
A package price is a useful starting point, but it does not describe the full formula. Compare the ingredient information and package size first, then use one common calculation to make the cost easier to understand.
Use current SuppScan data
SuppScan presents the product data available in its catalog and does not manufacture missing values. Open the Creatine comparison to review current offers and normalized metrics.
Frequently asked questions
What should I compare first?
Start with the declared active amount and serving information. A front-label phrase cannot replace the values in the product facts panel.
Does this page rank products?
No. It explains a comparison method and links to current catalog data rather than claiming a permanent winner.
Sources and review
Method: declared manufacturer label data and current merchant listings where available. Worked prices are explicitly illustrative calculations, never live quotes. Last reviewed September 22, 2026. Read how Suppscan compares products.
Current products tracked by SuppScan
Live catalog snapshot: package prices and disclosed metrics currently available for this category. Missing metrics stay blank.
| Product | Merchant | Price | Normalized metrics |
|---|---|---|---|
| Life Extension Creatine Powder · 0.3 kgLife Extension Creatine Powder 0 66 Lb 300 G | iHerb | €16.86 | price per 100g: €5.62price per 5g creatine: €0.28servings: 60 |
| Preprimal Creatine Powder Unflavored · 0.4 kgPreprimal Creatine Powder Unflavored | iHerb | €31.25 | price per 100g: €7.81price per 5g creatine: €0.39servings: 80 |
| Optimum Nutrition Micronized Creatine Powder Unflavored · 0.6 kgOptimum Nutrition Micronized Creatine Powder Unflavored 1 32 Lb 600 G | iHerb | €43.66 | price per 100g: €7.28price per 5g creatine: €0.36servings: 120 |
| Doctor S Best Creatine Powder Unflavored 17 85 Oz 500 Grams · 0.5 kgDoctor S Best Creatine Powder Unflavored 17 85 Oz 500 Grams | iHerb | €30.74 | price per 100g: €6.15servings: 100 |
| Codeage Sport Liposomal Creatine Powder Unflavored · 0.15 kgCodeage Sport Liposomal Creatine Powder Unflavored | iHerb | €32.33 | price per 100g: €21.55servings: 30 |