Guides & Comparisons / Creatine guides
Creatine Monohydrate vs Creatine HCl: What’s the Difference?
Compare creatine monohydrate and HCl by their label forms, published evidence, and the limits of a fair price comparison.By Suppscan Editorial Team · Last checked September 25, 2026Compare creatine monohydrate and HCl by their label forms, published evidence, and the limits of a fair price comparison.
Short answer
Creatine monohydrate and creatine hydrochloride (HCl) are different declared forms. For a product comparison, check the exact form and the amount stated on the label before comparing package prices. Do not assume that the same weight of each form represents the same amount of creatine.
What the label tells you
| Label wording | What it means for comparison |
|---|---|
| Creatine monohydrate | Record the declared monohydrate amount, serving definition, and serving count. The NIH Office of Dietary Supplements describes monohydrate as the most widely used and studied form. |
| Creatine hydrochloride or HCl | Record the exact form and amount shown. Keep its price comparison separate from monohydrate unless the label provides a valid common comparison basis. |
| Micronized creatine monohydrate | Micronized is a particle-size description. Check that the ingredient is still listed as creatine monohydrate. |
The NIH Office of Dietary Supplements exercise and athletic performance fact sheet describes monohydrate as the most widely used and studied form. The International Society of Sports Nutrition position stand also describes it as the most extensively studied form. These sources provide evidence context; they do not supply a universal price conversion between different label forms or determine what is suitable for an individual.
How to compare cost fairly
- Copy the exact form and amount from the supplement facts panel.
- Record the serving size, servings per container, and current package price.
- Compare products using the same declared form and a clearly stated unit.
- Leave the normalized value unknown when a label does not support a like-for-like calculation.
A cost per gram is a reporting unit, not a use or intake recommendation. Review how Suppscan normalizes product prices and the current creatine comparison.
Frequently asked questions
Is micronized creatine a different form?
Micronized describes particle size. Check the ingredient declaration to see whether the product is creatine monohydrate.
Can I compare the price of HCl and monohydrate directly?
Only when the labels provide a valid common basis. Do not infer an equivalent amount from the product name or package weight.
Does price per gram show which form is better?
No. It describes a price calculation for declared label data. It does not measure product quality, effectiveness, or personal suitability.
Sources and review
Sources: NIH Office of Dietary Supplements, Dietary Supplements for Exercise and Athletic Performance; International Society of Sports Nutrition, position stand on creatine supplementation. Last reviewed September 25, 2026. This guide compares labels and prices and does not provide dosing or medical advice.
What this guide compares
Read the product label before comparing a headline claim. This guide focuses on the declared ingredient, serving information, package math, additional ingredients, and normalized cost. Use the stated numbers and leave any undisclosed value unknown.
How to compare the same unit
For a worked example only, a $25 package containing 500 g of declared creatine works out to $0.05 per gram: $0.15 for 3 g, $0.25 for 5 g, and $0.50 for 10 g. These are calculations, not live retailer prices or usage directions.
Keep price and formulation separate
A package price is a useful starting point, but it does not describe the full formula. Compare the ingredient information and package size first, then use one common calculation to make the cost easier to understand.
Use current SuppScan data
SuppScan presents the product data available in its catalog and does not manufacture missing values. Open the Creatine comparison to review current offers and normalized metrics.
Frequently asked questions
What should I compare first?
Start with the declared active amount and serving information. A front-label phrase cannot replace the values in the product facts panel.
Does this page rank products?
No. It explains a comparison method and links to current catalog data rather than claiming a permanent winner.
Sources and review
Method: declared manufacturer label data and current merchant listings where available. Worked prices are explicitly illustrative calculations, never live quotes. Last reviewed September 22, 2026. Read how Suppscan compares products.
Current products tracked by SuppScan
Live catalog snapshot: package prices and disclosed metrics currently available for this category. Missing metrics stay blank.
| Product | Merchant | Price | Normalized metrics |
|---|---|---|---|
| Life Extension Creatine Powder · 0.3 kgLife Extension Creatine Powder 0 66 Lb 300 G | iHerb | €16.86 | price per 100g: €5.62price per 5g creatine: €0.28servings: 60 |
| Preprimal Creatine Powder Unflavored · 0.4 kgPreprimal Creatine Powder Unflavored | iHerb | €31.25 | price per 100g: €7.81price per 5g creatine: €0.39servings: 80 |
| Optimum Nutrition Micronized Creatine Powder Unflavored · 0.6 kgOptimum Nutrition Micronized Creatine Powder Unflavored 1 32 Lb 600 G | iHerb | €43.66 | price per 100g: €7.28price per 5g creatine: €0.36servings: 120 |
| Doctor S Best Creatine Powder Unflavored 17 85 Oz 500 Grams · 0.5 kgDoctor S Best Creatine Powder Unflavored 17 85 Oz 500 Grams | iHerb | €30.74 | price per 100g: €6.15servings: 100 |
| Codeage Sport Liposomal Creatine Powder Unflavored · 0.15 kgCodeage Sport Liposomal Creatine Powder Unflavored | iHerb | €32.33 | price per 100g: €21.55servings: 30 |