Suppscan / Creatine

Creatine value comparison

Compare every product at the portion size that matters to you.

Advertising disclosure: Suppscan may earn a commission through selected buy links, at no extra cost to you. How we rank offers.

SelectProductPackage pricePrice / 5 gValue metricsMerchant
Now Foods, Creatine Monohydrate, 750 mg, 120 CapsNow FoodsComplete label dataChecked Sep 22, 2026 €16.64 €0.16creatine amount price per 5g creatine: €0.16servings: 120 Universal Herbs IncBuy →
Life Extension Creatine Powder · 0.3 kgLife Extension Creatine Powder 0 66 Lb 300 G · 0.3 kgComplete label dataChecked Aug 11, 2026 €16.86 €0.28creatine amount price per 100g: €5.62price per 5g creatine: €0.28servings: 60 iHerbBuy →
Micronized Creatine PowderOptimum Nutrition · 0.3 kgComplete label dataChecked Aug 11, 2026 €17.96 €0.30creatine amount price per 100g: €5.99price per 5g creatine: €0.30servings: 60 Optimum NutritionBuy →
Megafood Micronized Creatine Monohydrate Powder Unflavored · 0.5 kgMegafood Micronized Creatine Monohydrate Powder Unflavored · 0.5 kgComplete label dataChecked Aug 11, 2026 €32.69 €0.33creatine amount price per 100g: €6.54price per 5g creatine: €0.33servings: 100 iHerbBuy →
Optimum Nutrition Micronized Creatine Powder Unflavored · 0.6 kgOptimum Nutrition Micronized Creatine Powder Unflavored 1 32 Lb 600 G · 0.6 kgComplete label dataChecked Aug 11, 2026 €43.66 €0.36creatine amount price per 100g: €7.28price per 5g creatine: €0.36servings: 120 iHerbBuy →
The Power Booster / 300g / UnflavouredInnermost · 0.3 kgComplete label dataChecked Sep 29, 2026 €23.21 €0.38creatine amount price per 100g: €7.74price per 5g creatine: €0.38servings: 60 InnermostBuy →
Preprimal Creatine Powder Unflavored · 0.4 kgPreprimal Creatine Powder Unflavored · 0.4 kgComplete label dataChecked Aug 11, 2026 €31.25 €0.39creatine amount price per 100g: €7.81price per 5g creatine: €0.39servings: 80 iHerbBuy →
Bluebonnet Nutrition Micronized Creatine Powder Unflavored · 0.3 kgBluebonnet Nutrition Micronized Creatine Powder Unflavored · 0.3 kgComplete label dataChecked Aug 11, 2026 €26.42 €0.44creatine amount price per 100g: €8.81price per 5g creatine: €0.44servings: 60 iHerbBuy →
Gat Sport Essentials Creatine Powder Unflavored · 0.15 kgGat Sport Essentials Creatine Powder Unflavored · 0.15 kgComplete label dataChecked Aug 11, 2026 €15.15 €0.51creatine amount price per 100g: €10.10price per 5g creatine: €0.51servings: 30 iHerbBuy →
Clean Creatine, 250 g33Fuel · 0.25 kgComplete label dataChecked Sep 29, 2026 €29.08 €0.58creatine amount price per 100g: €11.63price per 5g creatine: €0.58servings: 50 33Fuel Natural Sports NutritionBuy →
Gat Nitraflex Pro Creatine 180 CapsulesGATComplete label dataChecked Aug 11, 2026 €27.29 €0.91creatine amount price per 5g creatine: €0.91servings: 30 iHerbBuy →
Bodytech Creatine Monohydrate 100 Capsules 750 Mg Per CapsuleBodyTechComplete label dataChecked Aug 11, 2026 €14.23 €0.96creatine amount price per 5g creatine: €0.96servings: 33 iHerbBuy →
Codeage Sport Liposomal Creatine 360 Vegetable Capsules 625 Mg Per Capsule · 0.454 kgCodeage Sport Liposomal Creatine 360 Vegetable Capsules 625 Mg Per Capsule · 0.454 kgComplete label dataChecked Aug 11, 2026 €43.82 €0.97creatine amount price per 100g: €9.65price per 5g creatine: €0.97servings: 90 iHerbBuy →
Life Extension Creatine Capsules 120 CapsulesLife Extension Creatine Capsules 120 CapsulesComplete label dataChecked Aug 11, 2026 €12.71 €1.06creatine amount price per 5g creatine: €1.06servings: 60 iHerbBuy →
Optimum Nutrition Micronized Creatine Capsules 100 Capsules 1 25 G Per Capsule · 0.454 kgOptimum Nutrition Micronized Creatine Capsules 100 Capsules 1 25 G Per Capsule · 0.454 kgComplete label dataChecked Aug 11, 2026 €29.89 €1.20creatine amount price per 100g: €6.58price per 5g creatine: €1.20servings: 50 iHerbBuy →
Now Foods, Kre-Alkalyn Creatine, 750mg, 240 capsNow FoodsComplete label dataChecked Sep 22, 2026 €49.07 €1.37creatine amount price per 5g creatine: €1.37servings: 120 Universal Herbs IncBuy →
Force Factor Creatine Monohydrate Gummies Mixed Berry 150 Gummies · 0.454 kgForce Factor Creatine Monohydrate Gummies Mixed Berry 150 Gummies · 0.454 kgComplete label dataChecked Aug 11, 2026 €42.53 €1.42creatine amount price per 100g: €9.37price per 5g creatine: €1.42servings: 30 iHerbBuy →
Now Foods, Kre Alkalyn Creatine, 120 capsNow FoodsComplete label dataChecked Sep 22, 2026 €26.28 €1.46creatine amount price per 5g creatine: €1.46servings: 60 Universal Herbs IncBuy →
Allmax Creatine Gummies Raspberry Lemonade 1 250 Mg 90 GummiesAllmax Creatine Gummies Raspberry Lemonade 1 250 Mg 90 GummiesComplete label dataChecked Aug 11, 2026 €35.89 €1.60creatine amount price per 5g creatine: €1.60servings: 90 iHerbBuy →
Codeage Sport Creatine Gummies Mixed Berry 120 GummiesCodeage Sport Creatine Gummies Mixed Berry 120 GummiesComplete label dataChecked Aug 11, 2026 €55.29 €1.84creatine amount price per 5g creatine: €1.84servings: 30 iHerbBuy →
Legion Athletics Creatine Gummies Lemon Drop 150 Gummies · 0.454 kgLegion Athletics Creatine Gummies Lemon Drop 150 Gummies · 0.454 kgComplete label dataChecked Aug 11, 2026 €55.78 €1.86creatine amount price per 100g: €12.29price per 5g creatine: €1.86servings: 30 iHerbBuy →
Doctor S Best Creatine Powder Unflavored 17 85 Oz 500 Grams · 0.5 kgDoctor S Best Creatine Powder Unflavored 17 85 Oz 500 Grams · 0.5 kgPartial comparisonChecked Aug 11, 2026 €30.74 Not enough serving data price per 100g: €6.15servings: 100 iHerbBuy →
Codeage Sport Liposomal Creatine Powder Unflavored · 0.15 kgCodeage Sport Liposomal Creatine Powder Unflavored · 0.15 kgPartial comparisonChecked Aug 11, 2026 €32.33 Not enough serving data price per 100g: €21.55servings: 30 iHerbBuy →
Havasu Nutrition Creatine Powder For Women Unflavored · 0.3 kgHavasu Nutrition Creatine Powder For Women Unflavored · 0.3 kgPartial comparisonChecked Aug 11, 2026 €28.02 Not enough serving data price per 100g: €9.34servings: 100 iHerbBuy →
Havasu Nutrition Creatine Monohydrate Powder Unflavored · 0.3 kgHavasu Nutrition Creatine Monohydrate Powder Unflavored · 0.3 kgPartial comparisonChecked Aug 11, 2026 €23.45 Not enough serving data price per 100g: €7.82servings: 60 iHerbBuy →
Primaforce Creatine Monohydrate 240 Capsules 750 Mg Per Capsule · 0.454 kgPrimaforce Creatine Monohydrate 240 Capsules 750 Mg Per Capsule · 0.454 kgPartial comparisonChecked Aug 11, 2026 €23.05 Not enough serving data price per 100g: €5.08servings: 60 iHerbBuy →
Maryruth S Creatine Gummies Tangerine Citrus 90 GummiesMaryruth S Creatine Gummies Tangerine Citrus 90 GummiesPartial comparisonChecked Aug 11, 2026 €33.19 Not enough serving data servings: 30 iHerbBuy →
Goli Nutrition Creatine Monohydrate Gummies 60 Gummies · 0.454 kgGoli Nutrition Creatine Monohydrate Gummies 60 Gummies · 0.454 kgPartial comparisonChecked Aug 11, 2026 €26.07 Not enough serving data price per 100g: €5.74servings: 20 iHerbBuy →
Con-Cret, Creatine HCl Gummies For Men And Women, 60 CountCon-CretPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €26.98 Not enough serving data servings: 60 Universal Herbs IncBuy →
Con-Cret, Creatine HCl Plus Hydration Citrus Mango, 6.8 OzCon-Cret · 0.193 kgPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €29.17 Not enough serving data price per 100g: €15.13 Universal Herbs IncBuy →
Con-Cret, Bioavailable Creatine HCI, 48 CapsCon-CretPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €25.58 Not enough serving data servings: 48 Universal Herbs IncBuy →
Con-Cret, Concentrate Pure Creatine HCI Lemon Lime, 4.5 OzCon-Cret · 0.128 kgPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €25.58 Not enough serving data price per 100g: €20.05 Universal Herbs IncBuy →
Ryse Supplements, Creatine Monohydrate, 300 GramsRyse SupplementsPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €23.83 Not enough serving data Universal Herbs IncBuy →
Primaforce, Creatine Monohydrate Capsules, 3000 Mg, 240 CountPrimaforcePartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €16.64 Not enough serving data servings: 60 Universal Herbs IncBuy →
Primaforce, Creatine Monohydrate Powder Unflavored, 300 GramsPrimaforcePartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €17.52 Not enough serving data Universal Herbs IncBuy →
Garden of Life, Sport Creatine Plus Probiotics Powder, 12.27 OzGarden of Life · 0.348 kgPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €35.92 Not enough serving data price per 100g: €10.32 Universal Herbs IncBuy →
Zhou Nutrition, Creatine Unflavoured, 7.94 OzZhou Nutrition · 0.225 kgPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €27.51 Not enough serving data price per 100g: €12.23 Universal Herbs IncBuy →
Zhou Nutrition, Creatine Chews, 60 CountZhou NutritionPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €30.66 Not enough serving data servings: 60 Universal Herbs IncBuy →
Bucked Up, Creatine Micro Mono, 250 GramsBucked UpPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €39.43 Not enough serving data Universal Herbs IncBuy →
Nutricost, Performance Creatine Monohydrate Unflavoured, 500 GramsNutricostPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €48.16 Not enough serving data Universal Herbs IncBuy →
Nutricost, Creatine Monohydrate Capsules, 3000 Mg, 180 CountNutricostPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €20.11 Not enough serving data servings: 45 Universal Herbs IncBuy →
Nutricost, Creatine Monohydrate Capsules, 3000 Mg, 500 CountNutricostPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €42.90 Not enough serving data servings: 125 Universal Herbs IncBuy →
Nutricost, Creatine Monohydrate Powder Stickpacks Variety, 20 SticksNutricostPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €29.75 Not enough serving data servings: 20 Universal Herbs IncBuy →
Nutricost, Creatine Monohydrate Powder, 1 KgNutricost · 1 kgPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €56.92 Not enough serving data price per 100g: €5.70 Universal Herbs IncBuy →
Nutricost, Creatine Monohydrate Powder Mandarin Orange, 500 GramsNutricostPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €32.38 Not enough serving data Universal Herbs IncBuy →
Nutricost, Creatine Monohydrate Powder Watermelon, 500 GramsNutricostPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €32.38 Not enough serving data Universal Herbs IncBuy →
Nutricost, Performance Creatine Monohydrate Blue Raspberry, 500 GramsNutricostPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €32.38 Not enough serving data Universal Herbs IncBuy →
Nutricost, Creatine Monohydrate Powder Fruit Punch, 500 GramsNutricostPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €32.38 Not enough serving data Universal Herbs IncBuy →
Nutricost, Pre With Creatine Blue Raspberry, 30 ServingNutricostPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €33.26 Not enough serving data Universal Herbs IncBuy →
Nutricost, Pre With Creatine Fruit Punch, 30 ServingNutricostPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €33.26 Not enough serving data Universal Herbs IncBuy →
Nutricost, Creatine Monohydrate for Women Unflavored, 100 ServingsNutricostPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €40.27 Not enough serving data Universal Herbs IncBuy →
Nutricost, Creatine Monohydrate for Women Strawberry Lemonade, 100 ServingsNutricostPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €46.40 Not enough serving data Universal Herbs IncBuy →
Nutricost, Creatine Monohydrate for Women Peach Mango, 100 ServingsNutricostPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €46.40 Not enough serving data Universal Herbs IncBuy →
Nutricost, Creatine Monohydrate for Women Unflavored, 50 ServingsNutricostPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €23.62 Not enough serving data Universal Herbs IncBuy →
Nutricost, Creatine Monohydrate for Women Strawberry Lemonade, 50 ServingsNutricostPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €26.25 Not enough serving data Universal Herbs IncBuy →
Nutricost, Creatine Monohydrate for Women Peach Mango, 50 ServingsNutricostPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €28.88 Not enough serving data Universal Herbs IncBuy →
Nutricost, Creatine Monohydrate Powder Unflavored, 1 LbNutricost · 0.454 kgPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €24.49 Not enough serving data price per 100g: €5.40 Universal Herbs IncBuy →
Nutricost, Creatine Monohydrate Powder Watermelon, 300 GramsNutricostPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €15.73 Not enough serving data Universal Herbs IncBuy →
Nutricost, Creatine Monohydrate Powder Pineapple Mango, 300 GramsNutricostPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €15.73 Not enough serving data Universal Herbs IncBuy →
Nutricost, Performance Creatine Monohydrate Mandarin Orange, 300 GramsNutricostPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €15.73 Not enough serving data Universal Herbs IncBuy →
Nutricost, Creatine Monohydrate Powder Grape, 300 GramsNutricostPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €15.73 Not enough serving data Universal Herbs IncBuy →
Nutricost, Creatine Monohydrate Powder Blue Raspberry, 300 GramsNutricostPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €15.73 Not enough serving data Universal Herbs IncBuy →
Nutricost, Creatine Monohydrate Powder Unflavored, 500 GramsNutricostPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €30.63 Not enough serving data Universal Herbs IncBuy →
Amazing Nutrition, Amazing Formulas Micronized Creatine Monohydrate, 1 LbAmazing Nutrition · 0.454 kgPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €29.20 Not enough serving data price per 100g: €6.44 Universal Herbs IncBuy →
Now Foods, Pancreatine, 200 mg, 250 CapsNow FoodsPartial comparisonChecked Sep 22, 2026 €35.05 Not enough serving data servings: 250 Universal Herbs IncBuy →
Now Foods, Pancreatine, 200 mg, 100 CapsNow FoodsPartial comparisonChecked Sep 22, 2026 €17.52 Not enough serving data servings: 100 Universal Herbs IncBuy →
Now Foods, Creatine Monohydrate Powder, 2.2 lbNow Foods · 0.998 kgPartial comparisonChecked Sep 22, 2026 €48.19 Not enough serving data price per 100g: €4.83 Universal Herbs IncBuy →
Now Foods, Creatine Monohydrate Powder, 600 GRM (21.2 OZ)Now Foods · 0.601 kgPartial comparisonChecked Sep 22, 2026 €28.91 Not enough serving data price per 100g: €4.81 Universal Herbs IncBuy →
Now Foods, Creatine Monohydrate Powder, 8 OZ (227 gm)Now Foods · 0.227 kgPartial comparisonChecked Sep 22, 2026 €14.01 Not enough serving data price per 100g: €6.18 Universal Herbs IncBuy →
Now Foods, Creatine Monohydrate, Micronized, 1.1 LbsNow Foods · 0.499 kgPartial comparisonChecked Sep 22, 2026 €26.28 Not enough serving data price per 100g: €5.27 Universal Herbs IncBuy →
Source Naturals, Creatine, 1000 MG, 100 TabsSource NaturalsPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €17.97 Not enough serving data servings: 20 Universal Herbs IncBuy →
Source Naturals, Creatine, 1000 MG, 50 TabsSource NaturalsPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €9.62 Not enough serving data servings: 20 Universal Herbs IncBuy →
Source Naturals, Creatine Athletic Series, 8 ozSource Naturals · 0.227 kgPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €18.18 Not enough serving data price per 100g: €8.02 Universal Herbs IncBuy →
Source Naturals, Creatine, 4 ozSource Naturals · 0.113 kgPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €9.86 Not enough serving data price per 100g: €8.69 Universal Herbs IncBuy →
Platinum Creatine Plus Powder - 350g (50 Servings) - Orange / 350 g (50 servings)Optimum Nutrition · 0.35 kgPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €35.00 Not enough serving data price per 100g: €10.00 Optimum Nutrition UKBuy →
Platinum Creatine Plus Powder - 350g (50 Servings) - Pineapple / 350 g (50 servings)Optimum Nutrition · 0.35 kgPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €35.00 Not enough serving data price per 100g: €10.00 Optimum Nutrition UKBuy →
Creatine Capsules Elite Series - 200 capsules (100 Servings)Optimum NutritionPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €50.00 Not enough serving data servings: 200 Optimum Nutrition UKBuy →
Micronised Creatine Powder - Elite Series - 247.5 g (55 servings) / OrangeOptimum Nutrition · 0.248 kgPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €54.00 Not enough serving data price per 100g: €21.82 Optimum Nutrition UKBuy →
Micronised Creatine Powder - UnFlavoured / 187 g (55 servings)Optimum Nutrition · 0.187 kgPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €15.00 Not enough serving data price per 100g: €8.02 Optimum Nutrition UKBuy →
Micronised Creatine Powder - UnFlavoured / 317 g (93 servings)Optimum Nutrition · 0.317 kgPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €29.00 Not enough serving data price per 100g: €9.15 Optimum Nutrition UKBuy →
Micronised Creatine Powder - UnFlavoured / 634 g (186 servings)Optimum Nutrition · 0.634 kgPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €50.00 Not enough serving data price per 100g: €7.89 Optimum Nutrition UKBuy →
Micronised Creatine Powder - Fruit Punch / 247.5 g (55 servings)Optimum Nutrition · 0.248 kgPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €18.00 Not enough serving data price per 100g: €7.27 Optimum Nutrition UKBuy →
Micronised Creatine Powder - Fruit Punch / 360 g (80 servings)Optimum Nutrition · 0.36 kgPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €29.00 Not enough serving data price per 100g: €8.06 Optimum Nutrition UKBuy →
Micronised Creatine Powder - Blue Raspberry / 247.5 g (55 servings)Optimum Nutrition · 0.248 kgPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €18.00 Not enough serving data price per 100g: €7.27 Optimum Nutrition UKBuy →
Micronised Creatine Powder - Blue Raspberry / 360 g (80 servings)Optimum Nutrition · 0.36 kgPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €29.00 Not enough serving data price per 100g: €8.06 Optimum Nutrition UKBuy →
Micronised Creatine Powder - Orange / 247.5 g (55 servings)Optimum Nutrition · 0.248 kgPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €18.00 Not enough serving data price per 100g: €7.27 Optimum Nutrition UKBuy →
Micronized Creatine Capsules - Unflavored / 50 Servings (100 Capsules)Optimum NutritionPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €0.00 Not enough serving data servings: 100 Optimum Nutrition UKBuy →
Micronized Creatine Capsules - Unflavored / 100 Servings (200 Capsules)Optimum NutritionPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €0.00 Not enough serving data servings: 200 Optimum Nutrition UKBuy →
Micronized Creatine Capsules - Unflavored / 150 Servings (300 Capsules)Optimum NutritionPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €0.00 Not enough serving data servings: 300 Optimum Nutrition UKBuy →
Micronized Creatine Powder - Unflavored / 60 Servings (0.66 lb)Optimum Nutrition · 0.299 kgPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €20.49 Not enough serving data price per 100g: €6.84 Optimum Nutrition UKBuy →
Micronized Creatine Powder - Unflavored / 120 Servings (1.32 lb)Optimum Nutrition · 0.599 kgPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €31.99 Not enough serving data price per 100g: €5.34 Optimum Nutrition UKBuy →
Micronized Creatine Powder - Unflavored / 240 Servings (2.64 lb)Optimum Nutrition · 1.197 kgPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €53.99 Not enough serving data price per 100g: €4.51 Optimum Nutrition UKBuy →
Micronized Creatine Powder - Mango Orange / 60 Servings (0.79 lb)Optimum Nutrition · 0.358 kgPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €20.49 Not enough serving data price per 100g: €5.72 Optimum Nutrition UKBuy →
Micronized Creatine Powder - Strawberry / 60 Servings (0.79 lb)Optimum Nutrition · 0.358 kgPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €20.49 Not enough serving data price per 100g: €5.72 Optimum Nutrition UKBuy →
Micronized Creatine Powder - Watermelon Lime / 60 Servings (0.79 lb)Optimum Nutrition · 0.358 kgPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €20.49 Not enough serving data price per 100g: €5.72 Optimum Nutrition UKBuy →
Micronized Creatine Powder - Blueberry Lemonade / 60 Servings (0.79 lb)Optimum Nutrition · 0.358 kgPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €20.49 Not enough serving data price per 100g: €5.72 Optimum Nutrition UKBuy →
Creatine [+] - Strawberry Peach / 40 Servings (0.79 lb)Optimum Nutrition · 0.358 kgPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €0.00 Not enough serving data price per 100g: €0.00 Optimum Nutrition UKBuy →
Creatine Monohydrate Gummies - Blue Raspberry / 35 Servings (105 Gummies)Optimum NutritionPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €0.00 Not enough serving data servings: 105 Optimum Nutrition UKBuy →
Creatine Monohydrate Gummies - Mixed Berry (NEW) / 25 Servings (75 Gummies)Optimum NutritionPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €0.00 Not enough serving data servings: 75 Optimum Nutrition UKBuy →
Micronized Creatine Powder Sample Packets - Unflavored / 1 PacketOptimum NutritionPartial comparisonChecked Sep 29, 2026 €0.00 Not enough serving data servings: 1 Optimum Nutrition UKBuy →

How to compare creatine prices fairly

Creatine products are easiest to compare when the package price is separated from the amount of creatine actually declared on the label. SuppScan puts active grams, servings, product form, and current merchant price in one view, so a 300 g tub and a capsule bottle are not judged by container price alone. The result is a shopping comparison, not a ranking of personal suitability.

Start with the ingredient line and distinguish creatine monohydrate, creatine HCl, blends, and products with added carbohydrates or flavouring. Then record grams per serving, servings per container, net weight, and any capsule or tablet count. Micronized describes particle size; it is not a substitute for the ingredient name. A blend should remain a blend when the label does not disclose each component separately.

For a like-for-like price calculation, multiply declared creatine grams per serving by the stated servings to get total declared creatine. Divide package price by that total and multiply by five for cost per 5 g. The same arithmetic can express cost per 100 g. SuppScan leaves the metric blank when the active amount, serving count, or package quantity is missing instead of inferring it from marketing copy.

Format still matters after the arithmetic. Powder can offer a clear net weight and flexible serving measurement, while capsules and tablets may require checking units per serving and the active amount per unit. A product with sweeteners, flavouring, or a multi-ingredient formula is not automatically interchangeable with plain powder, even when the front label uses the same category name.

Use the filters and custom portion field to narrow the current catalog, then open the product page for the source label and merchant terms. Shipping, currency, stock, promotions, and formulations can change independently of the calculation. The catalog is limited to data available from tracked listings, so a missing field is a real comparison limit. Confirm the live label before purchase; this page provides product and price information, not medical or dosing advice.

Related creatine guides